234th Season

Anna Lavrinenko

Dancer

Born in Bagration (Kaliningrad Region). 
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 2005. 
Joined the Mariinsky Ballet in 2005.

Repertoire includes: 
La Sylphide (Nancy, Sylphs); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen, 
La Bayadère (D’Jampe, Bayadères); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani, 
The Sleeping Beauty (Canary Fairy, Little Red Riding Hood, Silver Fairy, Gold Fairy); choreography by Marius Petipa, revival of the 1890 production, 
The Sleeping Beauty (Frolicsome Fairy, Sapphire Fairy); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Swan Lake (Cygnets, Neapolitan Dance); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Raymonda (Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Don Quixote (Flower-Sellers); choreography by Alexander Gorsky after motifs of Marius Petipa’s production, 
Michel Fokine’s ballets Le Carnaval (Columbine) and Chopiniana (Nocturne, Eleventh Waltz), 
The Fountain of Bakhchisarai (Bell Dance); choreography by Rostislav Zakharov, 
The Nutcracker (Franz); choreography by Vasily Vainonen, 
The Legend of Love (Shyrin’s Friends); choreography by Yuri Grigorovich, 
George Balanchine’s ballets Symphony in C (I. Allegro vivo), The Four Temperaments (Theme), Theme and Variations andScotch Symphony
Carmen-Suite (Tobacco-Workers); choreography by Alberto Alonso, 
Pas de Quatre (Lucile Grahn); choreography by Anton Dolin after motifs of Jules Perrot, 
Sylvia (Concubine); choreography by Frederick Ashton, 
Ondine (Two Friends in Pink); choreography by Pierre Lacotte, 
Le Bourgeois Gentilhomme (Lucile); choreography by Nikita Dmitrievsky, 
The Golden Age (Lovers); choreography by Noah D. Gelber, 
Donvena Pandoursky’s ballets Metaphysics (Coloured Drop), The Meek One (the Meek One’s Double) and Le Sacre du printemps (Dragonfly), 
The Magic Nut (Beer Rat); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky, 
Le Parc; choreography by Angelin Preljocaj, 
William Forsythe’s ballets In the Middle, Somewhat Elevated and Approximate Sonata
Concerto DSCH; choreography by Alexei Ratmansky, 
Sacre; choreography by Sasha Waltz, 
Choreographic Game 3x3; choreography by Anton Pimonov, 
Infra; choreography by Wayne McGregor, 
Ballet No 2; choreography by Maxim Petrov, 
and dances in the opera Ruslan and Lyudmila (Dances of Naina’s Charms, Chernomor’s Slaves).

Repertoire also includes: 
Yuri Smekalov's ballets Intensio (Oil) and Camera obscura (Anneliza), 
The Ring; choreography by Alexei Miroshnichenko, 
Pas d’action from the ballet Laurencia; choreography by Vakhtang Chabukiani, 
Ilya Zhivoi's ballets Adulte and Connections,
Inside the Lines; choreography by Anton Pimonov.

Born in Bagration (Kaliningrad Region). 
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 2005. 
Joined the Mariinsky Ballet in 2005.

Repertoire includes: 
La Sylphide (Nancy, Sylphs); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen, 
La Bayadère (D’Jampe, Bayadères); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani, 
The Sleeping Beauty (Canary Fairy, Little Red Riding Hood, Silver Fairy, Gold Fairy); choreography by Marius Petipa, revival of the 1890 production, 
The Sleeping Beauty (Frolicsome Fairy, Sapphire Fairy); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Swan Lake (Cygnets, Neapolitan Dance); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Raymonda (Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Don Quixote (Flower-Sellers); choreography by Alexander Gorsky after motifs of Marius Petipa’s production, 
Michel Fokine’s ballets Le Carnaval (Columbine) and Chopiniana (Nocturne, Eleventh Waltz), 
The Fountain of Bakhchisarai (Bell Dance); choreography by Rostislav Zakharov, 
The Nutcracker (Franz); choreography by Vasily Vainonen, 
The Legend of Love (Shyrin’s Friends); choreography by Yuri Grigorovich, 
George Balanchine’s ballets Symphony in C (I. Allegro vivo), The Four Temperaments (Theme), Theme and Variations andScotch Symphony
Carmen-Suite (Tobacco-Workers); choreography by Alberto Alonso, 
Pas de Quatre (Lucile Grahn); choreography by Anton Dolin after motifs of Jules Perrot, 
Sylvia (Concubine); choreography by Frederick Ashton, 
Ondine (Two Friends in Pink); choreography by Pierre Lacotte, 
Le Bourgeois Gentilhomme (Lucile); choreography by Nikita Dmitrievsky, 
The Golden Age (Lovers); choreography by Noah D. Gelber, 
Donvena Pandoursky’s ballets Metaphysics (Coloured Drop), The Meek One (the Meek One’s Double) and Le Sacre du printemps (Dragonfly), 
The Magic Nut (Beer Rat); production by Mihail Chemiakin, choreography by Donvena Pandoursky, 
Le Parc; choreography by Angelin Preljocaj, 
William Forsythe’s ballets In the Middle, Somewhat Elevated and Approximate Sonata
Concerto DSCH; choreography by Alexei Ratmansky, 
Sacre; choreography by Sasha Waltz, 
Choreographic Game 3x3; choreography by Anton Pimonov, 
Infra; choreography by Wayne McGregor, 
Ballet No 2; choreography by Maxim Petrov, 
and dances in the opera Ruslan and Lyudmila (Dances of Naina’s Charms, Chernomor’s Slaves).

Repertoire also includes: 
Yuri Smekalov's ballets Intensio (Oil) and Camera obscura (Anneliza), 
The Ring; choreography by Alexei Miroshnichenko, 
Pas d’action from the ballet Laurencia; choreography by Vakhtang Chabukiani, 
Ilya Zhivoi's ballets Adulte and Connections,
Inside the Lines; choreography by Anton Pimonov.


Mariinsky Theatre:
1 Theatre Square
St. Petersburg
Mariinsky-2 (New Theatre):
34 Dekabristov Street
St. Petersburg
Mariinsky Concert Hall:
20 Pisareva street
St. Petersburg
BEFORE YOU LEAVE...
Enter now for your chance to win a Mariinsky Backstage Tour for 2 !
An error occured. Please, try again.
You're In!
Now you are participating in the drawing of amazing Mariinsky Backstage Tour for 2!